Yeni Normalleşme Süreci

 

Normalleşme Süreci Aile İçi ve Çocukların Uyum Süreci

Son bir kaç aydır hayatımızda daha önce deneyimlemediğimiz bir Pandemi süreciyle karşı karşıyaydık. Hepimiz aktif vatandaşlık görevlerimizi yerine getirerek kendimiz ve çevremiz için evlerimizde karantinalardaydık. Peki bu süreçlerde hayatımızda neler değişti. Öncelikle bir çoğumuzun uzunca çalışma saatleri varsa çalışma saatlerimiz değişti. Kimimiz nöbetleşme sistemleri, çalıma saatlerinin yarıya inmesi  ya da hiç çalışmama ya da daha fazlamesai yapma olarak çalışma hayatlarımız yeni şeklini aldı. Bunun yanında uzun süre evde kalmalar kaynaklı uyku, beslenme sistemlerimizde değişiklikler oldu. İlişkilerimizde tahammülsüzlüklerin fazlalaştığı bir dönem oldu. Bazılarımız için içe döndüğümüz ve kendimizi belli alanlarda keşfettiğimiz de bir dönem oldu. Zor bir süreçti, ama insanoğlunun uyum yeteneği sayesinde bu sürece de adepte olduk ve işin zor kısmını atlattık.

Artık ülkemizde nomalleşme sürecine adım attığımız bir dönemdeyiz. Okullarımız açılıyor. Bu sürece uyum ile ilgili hepimizin kaygıları söz konusu. Peki normalleşme sürecinde bizleri neler bekliyor olacak?.  Aslında normalleşme sürecimiz bizlerin pandemi öncesi hayatlarına bir dönüş olduğundan çokta yabancı olacağımız bir süreç olmayacaktır. Yalnızca hayatımızda yeni fiziksel mesafe, hijyen kuralları ile birlikte yaşayacağımız bir süreçle karşı karşıya olacağız. 

Yeni normalleşme süreçlerinde uzun zamandır çalışmayan kişiler bir anda yoğun iş temposuna maruz kaldıklarında adaptasyonda zorlanabilirler. Ya da uzun zamandır evden çalışan kişi iş yerine giderken bana bir şey bulaşır mı kaygısını yoğun bir şekilde yaşayabilir. Eğer kişi kendi işini yapıyorsa bir noktada kademeli olarak kendi iş yükünü arttırarak bu süreci daha kolay geçirebilir.

Uyku ile ilgili düzenleri bozulmuş olanlar çalışma günleri belirlendiği zamana göre artık normal zamanda yatıp uyanma, normal zamanlarda normal düzende yemek yeme alışkanlıklarına yeniden yavaş yavaş dönmeleri için kendi öz denetimlerini yapmaya başlamaları gerekir.

Yetişkin bireyler olarak normalleşme süreçleriyle ilgili kaygılarınız varsa bunu partneriniz ya da güven duyduğunuz birileri ile duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Bu durum sizleri rahatlatacaktır.  Unutmamalıyız ki hissedilen kaygının belli bir düzeyde olması bizleri tedbir almamız ile ilgili harekete geçirerek hayatta tutar. Bu da süreçleri kolay geçirmemiz için bizlere katkı sağlar.

Pandemi nedeniyle olumsuz düşünce yapılanmaları geliştirmiş olabiliriz. Burada bu olumsuz düşüncelerin ne kadar gerçekçi olduğunu sınamak önemlidir.

Normalleşme sürecinde yine de hayatımızdaki bazı belirsizlikler devam edecektir. Burada bu belirsizliklere odaklanamaktansa kendimizin yapabileceklerine odaklanarak hayatımızı kolaylaştırabiliriz.

Fiziksel mesafeyi koruyarak günlük rutinlerinize dönmekte normalleşme süreçlerini hızlandıracaktır.

Çocuklarımızın uyum süreçlerine geldiğimiz de bir çoğumuz hala çocuklarla evdeyiz. Özellike küçük çocukların kendi öz denetimlerini yapmalarını bekleyemeyiz. Bu yüzden ebeveyn olarak kreşe yaz döneminde devam edecek çocuklar için öncelikle değişen uyku düzenlerini yeniden normal zamana döndürerek başlamaları normal hayata uyum açısından önem taşır.

Eğer çocuk okula başlayacaksa normalleşme sürecinden bahsedilerek, çocuğun dışarı ile yeniden güvenli bir ilişki kurması sağlanmalıdır.

Çocuklara hijyen kuralları, fiziksel mesafe gibi yeni normalleşme sürecinin hayati kısımları aktarılmalıdır.

Bir çoğu alıştığı kreş ve öğretmen ortamına yeniden devam edecektir ancak küçük yaş grubu olduklarından ve evde  aile ile zaman geçirmenin vermiş olduğu hazdan dolayı okula gitmek istemede isteksizlikler görülebilir. Bu süreç çocuğu kaygılandırmadan, zorlamadan ve anlayışla karşılayarak öğretmen, aile ve okul işbirliği ile çözümlenebilir.

Çocuklara sürekli olarak dışarıya çıktıklarında kaygı uyandıracak şekilde hastalık bulaştı mı, ellerini yıka, bana dokunma vs ile ilgili dönütler vermek hem çocukta istenmeyen obsesyonları tetikleyecektir hem de sizle olan ilişkisini zedeleceyecektir. Çocuklara nasıl uyarıda bulunduğumuz bu yüzden çok önemlidir.

Yeni normalleşme süreciyle ilgili evdeki kuralları konuşmak evden içeri girildiği anda neler yapılacağı ve dışarda hangi kurallara uyulacağı anlatılmalıdır.

Evde çocuklarıyla kalmaya devam edecek ebeveynler içinde küçük esnemelerle fiziksel mesafe kuralları göz önünde bulundurularak yeni normalleşme yaşantınıza adaptasyon için adımlar atılabilinir.

Evde ergen çocuklarla kalan ebeveynler içinde biraz daha ergen bireyin duygularını anlayışla karşılayarak çatışma ortamlarını azaltmaya yönelik yaklaşımlarda bulunmaları ilişkilerini korumak adına faydalı olacaktır.

Yeni normalleşme dönemimize uyumumuz ilk başta bizleri biraz kaygılandıracak  olsa da, en kısa zamanda bu normalleşme sürecine de adapte olup yaşamımıza bir süre fiziksel mesafe ve maske gibi hijyen kurallarına uyarak devam ettireceğiz. Hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için zor bir dönemi atlattık şimdi pandemi öncesi hayatımıza yeni normalleşme kuralları ile devam ediyor olcağız.

Tüm bu normalleşme süreçlerine girerken bazılarımızın kaygısı daha da artmış olabilir, günlük işlevselliklerinde kayıplar fazlalaşmış olabilir eğer bu durumlar siz de ya da çevrenizdekilerde varsa lütfen en kısa zamanda profesyonel destek alın ya da çevrenizdekileri bunun için ikna edin.

Uzm. Klinik Psikolog

Özge HIDIROĞLU