Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Televizyon çocukların ilk aylardan itibaren ilgisini çeken bir araç. Birkaç aylık bebekler bile bu renkli, hareketli ve sesli görüntüyle ilgilenirler, görme alanları içinde takip edebilirler.
Bebekler büyüyüp özellikle müziğe ilgi duymaya başladıkça müzik eşliğinde verilen görüntülere daha fazla ilgi duymaya başlarlar. Televizyonda söz ve görüntü bir arada verildiği için, çocuklar çok kolay etkilenirler.

Bu dönemde fazla televizyon karşısında tutulan çocukların televizyon izleme alışkanlıklarının gelişmeye başladığı bilinmektedir.

Özellikle de rahat yemek yedirmek veya sakince oturmasını sağlamak amacıyla televizyon seyretmeye teşvik edilen çocuklarda, sonraki yıllarda devam edecek televizyon izleme alışkanlığı gelişmektedir.
Ancak erken dönemde televizyona maruz kalan çocuklarda iletişim becerilerinin yavaşladığı, dili iletişim amaçlı kullanma konusunda sınırlılıklar, kendi dünyasına çekilme ve ne yazık ki atipik otizm spektrumuna kadar varabilen sonuçlar yaşanabilmektedir.
Bu belirtiler uyaran eksikliği belkide atipik veya tipik otizme kadar yol açabilmektedir.
Ve çocuk için yaşaminda geri dönüşü çok zor olabilen sorunlar zincirini başlatabilmektedir.
0-2 yaş aralığında küçük çocuklara hiç televizyon izletilmemesi, tablet, cep telefonu kullanımının çok ciddi sınırlandırılması gerekmektedir.

Anne-babası çok televizyon izleyen çocukların da, model alma yoluyla, zaman geçirme ve eğlenme aracı olarak televizyonu tercih etmeleri söz konusudur.

Küçük yaşlardan itibaren televizyon izleme saatleri sınırlandırılmayan çocuklar, okul yaşlarında televizyon bağımlısı olmaya aday olmaktadırlar. Kontrolsüz şekilde televizyon izlettirilen çocukların yorum yapma, muhakeme etme yeteneklerinin olumsuz etkilendiği bilinmektedir.

Çünkü televizyon izlemek tek yönlü, pasif bir etkinliktir. Oysa en etkin öğrenme yolu deneyerek, yaşayarak öğrenmedir. Fazla televizyon karşısında kalan çocuk direkt bilgi almaya alışır ve etkileşim içine giremez. Bu nedenle televizyonun olumlu etkileri ancak sınırlı ve seçilmiş programların izlenmesiyle sağlanabilir.
#televizyonunetkileri #televizyonvecocuk gaziantepkres #montessorikres #montessori #temelcomtr #temelyapacocuk #yapacocuk #gaziantepkres #montessorikres #montessori #temelcomtr #temelyapacocuk #yapacocuk #temelyapacocukevi #yapabilirim #jojocomtr #gezegencomtr #uzmanimizdiyorki #uzmangorusu #psikoloji #psikolog #egitimdekalite #egitimdegüven