Çocuklarda Merak ve Öğrenme İlişkisi

Merak duygusu dikkatin artması, öğrenme arzusunun artması devamlılık ve duygusal bir bağlanmayı içeren psikolojik bir durum olmakla birlikte, çocukların seçilmiş etkinliklerde dikkatlerini toplamaları ve motive olmalarını sağlayarak vasıf taşımayan hareketlerine yön vererek bu duygularını bilinçli bir bilgi arayışına dönüştürmektedir.

Merak duygusu ile beslenmiş bir öğrenme arzusu çocuğun zeka gelişimine ekstra katkı sağlar. Merak duyduğu konuyu yaşıtlarından çok daha ileri düzeyde ve hızlı ögrenmesinin önü açılır.

Montessori eğitim yönteminde çocukların meraklarını uyandıracak şekilde dersler kurgulanır ve çocukların merak duygularını uyanana kadar sabırla beklenir. Bu yöntemin bu şekilde uygulanmasının en büyük sebebi çocuğun doğal olarak merak etmediği bir şeyi öğrenme arzusunun bulunmamasıdır. Bu sebepledir ki bir çok kişi sınavını verdiği ya da mezun olduğu okula ya da derse dair çok az şeyi hatırlar ya da uygulayabilir.


#merak #meraketmek #merakveogrenmeiliskisi #gaziantepkres #montessorikres #montessori #temelcomtr #temelyapacocuk #yapacocuk #temelyapacocukevi #yapabilirim #jojocomtr #gezegencomtr #uzmanimizdiyorki #uzmangorusu #psikoloji #psikolog #egitimdekalite #egitimdegüven