3 YAŞ ÇOCUĞUNUN SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİMİ

Zorlu geçen, 2,5 yaşın ardından 3 yaş çocuk eğitimi genellikle daha ılımlı ve rahattır.2 yaştaki negativizmin yerini pozitivizme bıraktığı görülmektedir.

Olaylara karşı tutumlarında ve kararlarında daha olumlu ve istendik davranışlar görülür.3 yaş çocuğunun daha güçlü bir benlik algısı vardır. Bağımsızlığını kaybetme endişesi olmadığı için itaat etmeye daha eğilimlidir.3 yaş çocuğu kurallara uymaktan hoşlanır. Artık daha az bencil ve annesine daha az bağımlıdır. Evde görevler alır, yardım eder. Oyun oynar. 3,5 yaş civarında artık kendi kendini oyalayabilmeye başlamıştır.

Yaşıtları ile oynamaktan mutlu olur. Oyunlarında izole oyundan “paralel oyun” evresine geçtiği gözlenir ve arkadaşlarıyla oynamaya daha yatkındır. Arkadaşı ile birlikte bir oyunu sürdürebilir ancak hala aralarında görev ve karşılıklı oyun sınırlıdır.

Egosantrik ‘ben merkezer’ dönem 3 yaşa damgasını vurur. Bu yaş çocuğu dünyanın kendi etrafında döndüğü annenin, oyuncağın, evin hatta okulun bile onun için olduğunu, yapıldığını düşünür. Bu kişileri ve eşyalarını da genellikle başkaları ile paylaşmaktan çok hoşlanmaz.

2 yaşında başlayan sorgu çağı “ ne zaman” “neden” “nasıl” gibi sorularla artarak sürmektedir.

 

Erikson’a göre 2-3 yaştaki temel çatışma özerklik ve utanç arasındadır. Eğer çocuk kendi başına bazı şeyleri başarabilirse özerklik duygusu ağır basar özgüven gelişir ancak yapmak istediği şeyleri başaramazsa engellenirse kendinden utanç ve kuşku duyar. Ebeveyn olarak cesaretlenip desteklememiz çok önemlidir.

3 yaşın negatif özelliklerinden biri  “inatlar”dır. Genel anlamda ılımlı olan 3 yaş çocuğu pek çok konuda hala kararlılığını sürdürmektedir.

Genel olarak bekleyebilmeyi yeni yeni öğrenen 3 yaş çocuğu kısa sürelide olsa isteklerini erteleyebilmeyi başarır.

3 yaşta çocuklar öfkelendiğinde tepkilerini hala fiziksel olarak yansıtırlar. Bu dönemde hayali arkadaşlar yeni yeni görülebilir ve başkasının rolüne girmek, rol ve drama ağırlıklı oyunlar ilgilerini çekmektedir.

3 yaşta genel olarak pek çok şey daha ılımlı giderken “otonomi” dediğimiz kendi kendini yönetme isteği tekrar ön plana çıkar ve yaşam onun için olamaya başlar. Kendi ve hatta ailesi ile ilgili pek çok kararı kendi vermek ve yönetmek ister.

Öyle ki, yetişkin ile oynayacağı oyuna, yetişkinin oyunda alacağı role ve hatta repliklerine kadar kendisi belirler.

Artık daha kolay karar verebilen, atılan ve sosyal bir çocuktur. Ancak büyümesinin başkalarından bağımsız olarak gerçekleştiğini anlayan 3 yaş çocuğu duygusal güvensizlikler hisseder ve buna bağlı olarak parmak emme, korkula gözlenebilir ya da çocuk geçiş objelerine ihtiyaç duyabilir.

3 yaş çocuğu bazen takıntı düzeyinde görülebilecek prensipli davranışlara sahiptir. O, kesinlikle alıştığı düzenin sürmesini ister. Yeniliklere karşı çok açık değildir.3 yaş cinsel rollerin belirlendiği bir dönemdir. Kendine özel bir benlik ve cinsiyet duygusu geliştirir. 3,5 yaş döneminde kendi cinsiyetindeki ebeveyni taklit etmeye, model almaya ve karşı cinsteki ebeveynin beğenisini kazanmak ister. Cinsel rol ve kimliğini kazanmaya başlamıştır. Bu süreç 5 yaşa kadar devam eder.

Sosyal anlamda daha yumuşak ve sevecendir. Çevresindekilere sevgi ve güvenle yaklaşır. Ev işleri, bahçe işleri, alışveriş gibi işlerde yetişkine yardımcı olmaktan hoşlanır. Ancak kardeşine zıtlaşıp onunla alay edebilir. Grup halinde oynanan oyunlara daha isteklidir.

Daha ılımlı ve olumlu olan 3 yaş çocuğunu destekleyip, cesaretlendirerek yapabileceği küçük görevler vermek önemlidir. Olumsuz davranışların görmezden gelinmesi, olumlularına odaklanılması ona yaklaşımlarımızda her zaman tutarlı olunması önemlidir. Onunla inatlaşılmaması, sürtüşmeye girilmemesi daha uzlaşmacı bir tavır sergilenmesi önemlidir.

Hayatında artık yavaş yavaş azar azar kurallara yer verilmeye başlaması çocuğun sınırlarını doğru öğrenmesi açısından önemlidir.

Sevgili ailelerimiz unutmayın YA-PA Çocuk Kulübü uzmanları ve öğretmenleri olarak bu dönemi en sağlıklı şekilde atlatmanız için hep yanınızdayız.

Bu macerada mutluluklar dileriz…

FATMA SERVET KUDAY

ÇOCUK GELİŞİMİ VE 

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM UZMANI

 

#yapa #gaziantep #kreş #anaokulu #gündüzbakımevi